Požáry a jejich příčiny i důsledky v číslech
Příčiny požárů v domácnostech za rok 2023 v České republice a jejich četnost jsou podle statistické ročenky Hasičského záchranného sboru následující:
- V roce 2023 vzniklo celkem 1262 požárů způsobených nevyhovujícím technickým stavem komína, z toho 1 123 případů vzniklo vznícením sazí. Jde o 1% nárůst oproti předchozímu roku.
- Dalších 542 požárů způsobila nedbalost při tepelné přípravě potravin, nejčastěji v důsledku vznícení olejů při smažení nebo fritování. V tomto případě se jedná o 3% nárůst oproti předchozímu roku.
- Ve výše uvedených případech došlo k úhrnné škodě ve výši přes 108,7 milionů Kč; celkem se zranilo 154 osob.
- neodborné zásahy a opravy především elektroinstalací, do této kategorie ale v zásadě spadají i špatně prováděné rekonstrukce, během kterých dochází k broušení a svařování,
- nesprávné používání topných zařízení (typicky jde o krby nebo elektrické přímotopy),
- zapnuté spotřebiče nevhodné pro dlouhodobé používání,
- skladování hořlavin v blízkosti tepla, nebo dokonce otevřeného ohně.
Jak můžete posílit požární ochranu své domácnosti?
Tipy na organizační posílení požární ochrany pro domácnosti
- Neponechávejte otevřený plamen bez dozoru, tj. sporák, svíčky, krb apod. Zabezpečte jej, aby nemohlo dojít k zapálení hořlavých materiálů v jeho blízkosti.
- Buďte opatrní při vaření, zejména při smažení, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pokud už dojde ke vznícení pánve s rozpáleným olejem, nikdy ji nehaste proudem vody ve dřezu, namísto toho se pokuste plamen zadusit např. vlhkou utěrkou.
- Zabraňte přístupu dětí a domácích mazlíčků k otevřenému ohni nebo jeho zdrojům (zapalovač, zápalky), děti poučte o nebezpečí vzniku požáru a protipožárních postupech.
- Nekuřte v posteli a neodkládejte cigarety na hořlavý materiál, pokud odhazujete nedopalky do koše, vždy se ujistěte, že jsou dokonale uhašené.
- Do blízkosti zdrojů tepla neumisťujte žádné hořlavé látky, jinak hrozí vznik požáru vlivem sálavého tepla. Žhavý popel ukládejte na bezpečné místo do nehořlavých nádob.
- Odpojte elektrospotřebiče ze sítě, pokud je dlouhodobě nepoužíváte. Všechny spotřebiče používejte výhradně dle pokynů v souladu s dokumentací výrobce.
- Zapamatujte si umístění a způsob používání přenosných hasicích přístrojů a nástěnných hydrantů.
- Provádějte pravidelné revize a kontroly komínů i elektroinstalace (včetně pravidelných revizí uzemnění bleskosvodů).
Organizační tipy pro případ požáru
- Zachovejte klid a rychle vyhodnoťte situaci, abyste mohli efektivně reagovat.
- Okamžitě kontaktujte hasiče voláním na číslo 150, uveďte své jméno, adresu a připojte i popis situace.
- V případě rychle se šířícího požáru ihned opusťte budovu a pomozte i ostatním osobám se bezpečně evakuovat.
- Informujte osoby v okolí o nebezpečí, a pokud je to možné, použijte hasicí přístroj (nesnažte se ale uhasit velký požár vlastními silami).
- Při opuštění domu nezamykejte dveře, a pokud je to možné, vypněte hlavní jistič.
- Nezabývejte se záchranou osobních věcí, může to ohrozit vaši cestu do bezpečí.
- Nevystavujte elektrická zařízení vodě a neotevírejte okna, což by mohlo požár rozdmýchat.
- Pohybujte se při silném zadýmení při zemi a chraňte své dýchací cesty mokrým kusem látky.
Pasivní protipožární systémy a jejich součásti
- Používejte materiály zpomalující hoření – tento tip uplatníte spíše ve fázi výstavby domu. Volte stavební materiály zpomalující hoření. Patří k nim mj. nehořlavé pěny nebo ohnivzdorné okenní fólie. Vhodné jsou i ohnivzdorné těsnící materiály.
- Protipožární dveře – poskytují zvýšenou odolnost proti teplu, požáru a kouři, čímž pomáhají bránit šíření požáru v budově. Standardně jejich prohoření trvá minimálně 30 minut, což by vám mělo poskytnout dostatek času před příjezdem hasičů. Nejlepší protipožární dveře dokážou izolovat prostor od tepla a kouře až 180 minut a odolat teplotám až 1000 °C. U bytových domů, kancelářských prostor a veřejných budov jsou protipožární dveře nutností.
- Hasicí přístroje – zákon vyžaduje, aby byly rodinné domy vybavené alespoň jedním hasicím přístrojem s minimální hasicí schopností 34 A pro pevné látky, zatímco v bytových domech postačí přístroje s nižším výkonem 13 A nebo 21 A. Hasicí přístroje dostupné za ceny okolo 700 korun mohou být životně důležité – jejich použití v kritických momentech dokáže zachránit majetek i životy (nezapomeňte však, že nesmíte hasit elektrická zařízení vodními nebo pěnovými hasicími přístroji).
Aktivní technické prostředky požární ochrany
- V bytech do 150 m2 jeden požární hlásič.
- V rodinných domech jeden požární hlásič na každé patro.
- Optické hlásiče požáru – levný typ, který je relativně spolehlivý. Nehodí se ale z principu pro instalace v pokojích nad krby a kamny, která mohou kouřit ven.
- Ionizační detektor požáru – jejich výhodou (z hlediska četnosti falešných poplachů však i nevýhodou) je velmi vysoká citlivost.
- Tepelné hlásiče požáru – používají se zejména v blízkosti krbů nebo kotlů, které by u ostatních hlásičů mohly vyvolávat výše zmíněné falešné poplachy. Výhodou teplotních čidel je, že dokáží zachytit požár už v době jeho vzniku, nebo dokonce ještě před ní – mají tedy výraznou preventivní funkci.
- Kombinované hlásiče požáru – využívají současně dvou odlišných fyzikálních principů, což zvyšuje efektivitu a snižuje rizika falešných poplachů vlivem prostředí