80 % vloupání začíná u oken: Víte, jak vybrat správný bezpečnostní systém pro váš domov?

Přemýšlíte, jak efektivně zabezpečit svůj domov? Je důležité nepodceňovat nejrůznější hrozby, kterým může vaše domácnost čelit, a zvolit takový bezpečnostní systém, který bude vyhovovat vašim specifickým potřebám a adekvátně chránit vaše blízké i majetek. Pro hlubší porozumění tomu, jaké jsou možnosti a jak na výběr toho správného bezpečnostní systému, jsme pro vás sepsali následující článek.

Tablet se softwarem pro řízení zabezpečení domcnosti

 

Co zvážit při výběru bezpečnostního systému?

 

Až se budete rozhodovat, jaký zabezpečovací systém si do vaší domácnosti pořídit (ať už alarm, kameru nebo třeba robustní dveře), měli byste pečlivě zvážit konkrétní rizika a specifika vašeho bydliště. Například rodinné domy často vyžadují komplexnější zabezpečení, protože mají více potenciálních vstupních bodů a větší plochu, kterou je potřeba chránit. Byty, zejména ty v přízemí nebo v prvních patrech, taktéž vyžadují zvýšenou ochranu.

Pokud zloděje sama o sobě nezastaví například kamera, pak alarm určitě ano. Tradiční domovní alarmy fungují přes GSM síť a informují vás o incidentech prostřednictvím telefonního hovoru nebo SMS. Je nutné do nich vložit SIM kartu a udržovat aktivní předplacenou službu nebo platit měsíční poplatek. Moderní zabezpečovací systémy se připojují k Wi-Fi a ovládají se pomocí mobilní aplikace.

Moderní zabezpečovací technologie, jako jsou IP kamery, nabízí efektivní ochranu pro vaši domácnost. Tyto kamery, vybavené vysokým rozlišením a nočním viděním, umožňují nepřetržitý dohled a sledování vašeho domova odkudkoliv, a to díky zmíněnému připojení k internetu. Bezpečnostní kamerové systémy CCTV (nově VSS) jsou pak ideální pro detekci jakýchkoliv nezvaných návštěvníků.

Kromě toho hybridní termokamery poskytují ostrý obraz ve dne v noci a při zaznamenání pohybu aktivují bílé osvětlení, které může potenciální narušitele odradit. V případě incidentu vám nahrávky umožní snadnou identifikaci osob na záznamu.

 

Jak vybrat správný domácí bezpečnostní systém?

Při rozhodování o vhodném bezpečnostním systému je důležité zvážit několik klíčových otázek:

  • Jaké jsou vaše bezpečnostní potřeby na základě typu vašeho bydliště?
  • Jaké upřednostňujete funkce a funkčnost alarmového systému?
  • Bude váš systém vyžadovat záložní zdroj energie a internetové připojení?
  • Jaký konkrétní model zabezpečovacího systému budete chtít?
  • Jaký preferujete způsob ovládání systému?
  • Jak bude probíhat proces instalace bezpečnostního systému?

…a tak dále.

 

Jako Kevin ze Sám doma: Nedejte najevo, že váš domov zeje prázdnotou

Jistě víte, že plány na dovolenou byste neměli sdílet na sociálních sítích. Stejně důležité je zajistit, aby váš domov nevypadal opuštěně. Funkce simulace přítomnosti v systému chytré domácnosti vám v tomhle pomůže. Můžete si naprogramovat, kdy se mají rolety automaticky spustit nebo zvednout a světla zapnout či vypnout. Díky tomu bude zdání, že jste doma, perfektně udržované.

Ale dejte si pozor, aby se tyto aktivity nespouštěly každý den na minutu přesně. Tím potenciálního zloděje naopak ujistíte v tom, že se jedná o pouhou simulaci přítomnosti a že je dům prázdný.

Pro bližší informace doporučujeme náš článek Jak na zabezpečení domu před odjezdem na dovolenou, ve kterém se danému tématu věnujeme do hloubky.

Na jaká místa byste co se týče zabezpečení rozhodně neměli zapomenout?

 

1.Zahrada a terasa: Chraňte svůj dům zvenčí

Jedná se o místa, kterými můžou narušitelé vstoupit na pozemek. Zabezpečení těchto oblastí by mělo zahrnovat pohybová čidla a kamery, které dokážou detekovat přítomnost a aktivitu.

Ideální je, aby zloději neměli vůbec šanci se k vašemu domu dostat. Pokud nechcete kolem domu ostnatý drát jako někde na Pankráci, jsou příjemnější alternativou ochranné hřebeny či hroty na plot, které znesnadňují přelezení. Pro zabezpečení branky doporučujeme použít vysoce kvalitní zámky nebo speciální zámkové krabice, které ztíží jakékoliv neoprávněné otevření.

Pokud se zloději přesto k vašemu domu dostanou, zkomplikujte jim situaci světly aktivovanými pohybovými čidly. Ta by měla být umístěná nejen u vstupních dveří, ale také u všech oken v přízemí. Silné osvětlení, které se spustí během pokusu o vloupání, může zloděje efektivně odradit.

Shrňme si tedy možnosti pro vnější zabezpečení vašeho domu:

  • Ochranné hřebeny na plot
  • Spolehlivý zámek nebo zámkové krabice na branku
  • Světla aktivovaná pohybovými čidly

Specifický typ bezpečnostního systému nicméně vyžadují nemovitosti, které nejsou trvale obývané (například chaty a jiná rekreační zařízení). O tom jsme se více rozepsali v našem článku Průvodce zabezpečením chaty – tipy a triky.

 

2.Garáž: V ohrožení nemusí být jen vaše vozidlo nebo jízdní kola

Je jedním z nejběžnějších vstupních bodů pro zloděje, a to zejména v případě, že je přímo spojená s domem. Zabezpečení garáží může zahrnovat instalaci speciálních garážových čidel, která upozorní na otevření garážových vrat.

Současné trhy nabízí moderní garážová vrata s elektrickým pohonem, která lze ovládat pomocí mobilní aplikace, což eliminuje potřebu fyzického dálkového ovladače. Toto řešení zabraňuje ztrátě ovladače a snižuje riziko, že by vám jej zloději mohli odcizit, anebo dokonce hacknout jeho signál.

Pokud má vaše garáž okna, je důležité je také řádně zabezpečit. K dispozici jsou dvě hlavní metody:

  • Instalace robustních mříží
  • Použití speciální nerozbitné fólie na okna

Nezanedbávejte ani zabezpečení dveří vedoucích z garáže do domu. Ty by měly být nejen protipožárně upravené, ale také odolné proti mechanickému narušení. Vždy je důkladně zamykejte, jelikož můžou představovat snadnou cestu do vašeho soukromí (a v horším případě i trezoru).

 

Zvyšte bezpečnost garáže inteligentními technologiemi

Instalací bezpečnostních kamer na domě a v garáži můžete potenciální zloděje odstrašit. Dbejte na to, aby kamery byly umístěné mimo dosah, aby je nemohli narušitelé snadno deaktivovat. V případě vloupání do garáže pak kamerové záznamy zvýší šanci na dopadení pachatele policií. Možná by vás mohlo zajímat, v čem tkví rozdíly mezi jednotlivými kamerovými systémy.

Pokud chcete zabezpečení garáže posunout na vyšší úroveň, pořiďte si GSM alarm s detektorem pohybu. Tento alarm v případě neautorizovaného vstupu spustí hlasitý zvukový signál, který upozorní celé okolí. Navíc vám systém pošle upozornění přímo na mobilní telefon, když detekuje jakoukoliv aktivitu.

Tip: Mohl by vás zajímat náš článek GDPR a kamery na vašem pozemku: Co je třeba vědět?

 

3.Okna (zejména v přízemí)

Okna a balkonové dveře představují nejsnazší cestu, jak se narušitel může dostat do objektu. Statistiky ukazují, že zloději si je vybírají jako cíl ve více než třech čtvrtinách vloupání. Bezpečnostní prvky na oknech můžou výrazně ztížit jejich otevření, nicméně okno bez těchto prvků může zloděj otevřít za méně než deset sekund, aniž by to obyvatele domu probudilo.

Nejefektivnější je použití kombinace mechanických prvků, jako jsou mříže, rolety, bezpečnostní skla nebo kličky a elektronických zařízení, jako jsou různé typy detektorů. Tyto senzory můžou buď magneticky zaznamenat otevření okna, nebo detekovat zvuk praskání skla při jeho narušení.

 Tip: Zjistěte, jakými dalšími technologiemi můžete chránit svůj majetek.

Jaké prvky tedy doporučujeme pro zvýšení bezpečnosti oken?

  • Bezpečnostní kování a klika: Základní opatření zahrnuje uzamykatelnou kliku a jistící body na rám okna, které zabraňují jeho vypáčení.
  • Tvrzené sklo nebo bezpečnostní fólie: Tyto prvky ztěžují proražení skla. Fólie navíc drží střepy pohromadě, čímž zůstává bariéra i po narušení.
  • Exteriérové rolety: Nabízí nejen bezpečnostní, ale i izolační a protihlukové výhody. Jsou efektivní v odrazení zlodějů díky své robustnosti.
  • Okenní mříž: Tradiční, ale velmi účinná metoda, která znesnadňuje přístup k oknu a odrazuje zloděje již na první pohled.
  • Detektory: Různé typy senzorů, jako jsou detektory vibrací, změn tlaku nebo zvuku tříštěného skla, které upozorní na manipulaci s oknem nebo pokus o jeho otevření.

 

4.Vstupní dveře

U bytů ve vyšších patrech jsou vstupní dveře často jediným přístupovým bodem. Zde je vhodné použít kvalitní zámky a bezpečnostní systémy, které zahrnují kamerový dohled a dveřní čidla​. Dveře by měly být chráněné pomocí různých metod. Hlavním úkolem zabezpečení je maximálně ztížit zlodějům přístup.

Ve vyšších patrech a v bytových domech je důležité použít robustní bezpečnostní kování, pevné zámky a speciální dveře odolné proti vypáčení. Běžné je i použití magnetických kontaktů na dveřích nebo oknech proti vloupání (možno dále doplnit kontaktními snímači přímo na skle). Reagují na jakékoli narušení dveří a okamžitě aktivují alarm, což zvyšuje ochranu proti vniknutí skrze nezajištěné vstupy. Do interiéru je vhodné použít i infračervené snímače jako detektory pohybu a pro ještě účinnější ochranu majetku doporučujeme duální snímače.

 

Nepodceňujte pojištění domácnosti

Zásadní pro finanční stabilitu je mít pojištěný svůj majetek, a to včetně domu, vozidla a cenností. Toto pojištění vám umožní kompenzovat škody způsobené krádežemi, požárem nebo přírodními katastrofami. Kromě toho může být výhodné zvážit i životní pojištění, které nejen chrání váš životní standard v případě neštěstí, ale také slouží jako prostředek k přerozdělení majetku mimo dědické řízení.

Bezpečnost domova a blízkých je pro každého z nás prioritou. Ochrana majetku a rodiny vyžaduje pečlivou přípravu, plánování a vhodné technologie. Ne každý ale musí bezpečnostním systémům rozumět. Proto nemějte obavy a obraťte se na nás, rádi vám nabídneme kompletní servis od konzultace při výběru a návrhu vhodných systémů zabezpečení domácnosti, až po vypracování projektové dokumentace. Návrh i cenovou nabídku zpracujeme zcela zdarma, navíc i doporučíme prověřenou montážní společnost.

 

© 1989 - 2024 ALARM ABSOLON, spol. s.r.o. Zobrazit plnou verzi

Tato webová stránka používá cookies

Na těchto stránkách fungují cookies, které naše společnosti využívají. Jednotlivé typy cookies a jejich dobu zpracování naleznete popsané níže v tabulce. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu. Pokud byste nás potřebovali ohledně výkonu vašich práv v souvislosti se zpracováním cookies kontaktovat, obraťte se prosím na společnost, jejíž stránky procházíte, nebo na našeho Pověřence pro ochranu osobních údajů. Pokud si myslíte, že s osobními údaji nenakládáme, jak bychom měli, máte možnost podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Budeme však rádi, pokud se nejdříve obrátíte přímo na nás a budeme tak moct Váš požadavek obratem vyřešit.