Průvodce zabezpečením chaty – tipy a triky

Chaty a chalupy – do značné míry česká specialita, místa, která přinášejí mnoho radosti, jenže také starostí. Nejen s nutnou údržbou, ale i bezpečností. Vandalů a nezvaných návštěvníků chat a chalup rok od roku přibývá. Přinášíme vám průvodce zabezpečením chaty. Čekají vás tipy na vhodná organizační opatření i tipy pro vývěr vhodného bezpečnostního systému.

Bezpečnostní systém na chatu

 

Česká republika se řadí mezi poměrně bezpečné země, ale to neznamená, že po vzoru některých severských států můžeme nechávat odemčené domovní dveře a věřit v absolutní bezúhonnost ostatních spoluobčanů. Pro chaty, chalupy a další rekreační objekty to platí dvojnásob. Jaká jsou data Policie České republiky, co se týče krádeží vloupáním do rekreačních chat za minulý rok?

  • V roce 2022 došlo celkem ke 1373 vloupání do chat spojených s krádeží.
  • Souhrnná škoda přesáhla 27 milionů Kč.
  • Objasněnost těchto případů se pohybuje v rozmezí 11–44 % (v závislosti na krajích), celorepubliková průměrná objasněnost je přibližně 28,9 %.
  • Oproti předchozímu roku (tj. 2022) došlo k nárůstu o cca 10 % co do počtu krádeží a k nárůstu o výrazných 30 % ve výši škod způsobených majitelům objektů.
  • Nejvíc krádeží se uskuteční v úterý, středu a čtvrtek – tedy dny, kdy je většina majitelů chat pryč.

Tolik oficiální data policie, reálných případů (které nebyly policii z nějakého důvodu nahlášené) je samozřejmě výrazně více. Mnohdy se jedná „jen“ o vandalismus, zejména v případech, kdy zloději nic cenného v chatě nenajdou, ale zanechají po sobě vyražená okna nebo vypáčené dveře. I náprava takovýchto škod vás ale samozřejmě stojí čas a peníze, nemluvě o nepříjemném pocitu narušení soukromí a bezpečnosti vašeho letního či víkendového domova. Co tedy pro zabezpečení chaty můžete udělat?

 

Opatření, která vás (skoro) nic nestojí

Nejprve několik tipů pro zabezpečení chaty, které – s výjimkou pojištění – stojí hlavně váš čas. Přesto jde o řádově menší jednotky času než ty, které byste strávili řešením napáchaných škod.

  • Nepřitahujte pozornost – nedávejte okatě najevo, že máte na pozemku a uvnitř chaty cenné předměty (zahradní náčiní, kola, ale i alkohol). Věci, které byste měli za běžného provozu chaty venku vždy uzamkněte dovnitř (do garáže, kůlny nebo přímo chaty). To samé platí pro věci v interiéru viditelné okny (třeba právě zmíněný alkohol nebo samozřejmě cennosti).
  • Neschovávejte klíče v blízkosti chaty – rozhodně ne pod rohožkou, ale ani pod nějakým kamenem nebo v květináči. Nevhodné jsou i bezpečnostní schránky na klíče – číselné zámky se dají relativně snadno překonat, pokud víte, jak na to (a to organizované skupiny specializované na „dělání“ chat ví moc dobře).
  • Simulujte svoji přítomnost – ovšem chytře. Vhodný způsob je chatu i mimo sezonu občas navštívit, přesunout několik viditelných předmětů (venkovní truhlíky, drobné dekorace apod.), udělat ve sněhu stopy atd. Ideální je se na tomto domluvit s nějakým dobrým sousedem, který v blízkosti vaší chaty pobývá i mimo sezonu. Nevhodným způsobem je potom automatické rozsvěcování světel, případně zapínání spotřebičů, pokud probíhá vždy v naprosto stejný čas na sekundu přesně (výrazně lepším způsobem je dálkové ovládání nebo spínání v náhodné časy).
  • Neusnadňujte narušitelům vstup do chaty – to platí zejména pro žebříky nebo zahradní nábytek, což jsou předměty, které mohou dobře posloužit pro vniknutí okny ve vyšších patrech objektu (prosklenými plochami se do chaty dostává cca 80 % pachatelů).
  • Odraďte – samozřejmě je to nejlepší pomocí aktivních prostředků (o kterých bude řeč dále), ale své udělá i varování formou obyčejné cedule, že je vaše chata chráněná bezpečnostním kamerovým systémem, ačkoliv třeba není (byť vám to rozhodně doporučujeme, viz dále). Pamatujte, že u chat a chalup pachatelé napáchají většinu škod právě vloupáním (a ne krádeží předmětů vysoké hodnoty). Na druhou stranu to s výstrahami ale nepřehánějte, to už byste na sebe zase upozorňovali až moc.
  • Uzavřete pojistku – pojištění rekreačních objektů (tedy takových, které nejsou dlouhodobě obývané) je o něco dražší, nicméně po instalaci kvalitního bezpečnostního systému můžete dostat zajímavou slevu. Optimální je pojištění nemovitosti (objektu) i domácnosti (vybavení a předmětů). Nezapomeňte veškeré dražší vybavení nebo umělecké předměty explicitně uvést v pojišťovací smlouvě včetně případných výrobních čísel a fotodokumentace. Fotodokumentaci doporučujeme provádět i před každým zazimováním chaty.

Tip: O organizačních a procesních opatřeních jsme se také rozepsali v článku Jak na zabezpečení domu před odjezdem na dovolenou.

 

Pasivní (a „polopasivní“) zabezpečení chaty

Zejména pro zabezpečení chaty bez elektřiny jsou důležité pasivní a mechanické ochranné prvky. Jak už jsme zmínili, většina pachatelů proniká do chat okny a prosklenými plochami, zaměřte se tedy především na tato místa.

  • Zabezpečení oken – vzhledem k převládajícímu modu operandi vykradačů chat je to možná nejdůležitější opatření. Okna nechávejte pochopitelně důkladně zavřená, ideálně je doplňte mřížemi nebo vnějšími uzamykatelnými okenicemi. Nic nezkazíte ani bezpečnostními fóliemi – ty sice zabrání roztříštění okna na jednotlivé střepy, ale při troše snahy se dá přesto okenní tabule vtlačit dovnitř i s fólií. Z hlediska bezpečnostních systémů doporučujeme ochranu oken doplnit detektory tříštění skla.
  • Zabezpečení dveří – volte vchodové dveře ideálně bezpečnostní třídy 3 nebo 4, které jsou odolné vůči jednoduchému vypáčení nebo otevření běžným nářadím. Dveře doporučujeme doplnit i zadlabacím zámkem odolným proti odvrtání a bezpečnostní cylindrickou vložkou odolnou vůči vyhmatání planžetou. Zkušený „profesionální chatař“ sice dokáže překonat i tyto ochrany, naprostou drtivou většinu vykradačů chat ale zvládnou zastavit.
  • Zabezpečení pozemku – jasně vymezte hranice pozemku plotem, který by neměl být snadno překonatelný. Vhodnou doplňkovou „polopasivní“ ochranou pozemku jsou fotopasti a venkovní reflektory s PIR senzory (po detekci pohybu se rozsvítí a odradí narušitele, kteří preferují tmu), které mohou představovat cenově dostupnější alternativu či doplnění bezpečnostního kamerového systému.

 

Bezpečnostní systém pro chaty a rekreační objekty

Elektronické bezpečnostní systémy samozřejmě představují nejvyšší stupeň ochrany majetku a zabezpečení chaty. Zabezpečení chaty bez elektřiny kamerovým systémem je kupodivu také možné – pouze se musíte poohlédnout po kamerách se solárním napájením. Jaké jsou naše tipy pro výběr a parametry bezpečnostního systému na chatu?

  • Nešetřete, nemá to smysl. Jednoduchý alarm se sirénou může být ještě „co k čemu“ v hustě osídlených oblastech, ale už ne v chatových oblastech a osadách, kde není mimo sezonu živá duše a kde poplach nikdo nezaznamená.
  • Volte bezpečnostní systém s audio/video verifikací – opět vycházíme z předpokladu, že v případě spuštění poplachu se do daného objektu rychle nedostanete. V těchto případech se hodí bezpečnostní systém s GSM konektivitou – můžete se na něj „dovolat“ prostřednictvím mobilního telefonu, poslouchat zvuky ze střežených místností a snadno rozpoznat, jestli šlo o falešný poplach, nebo se v objektu skutečně nachází nežádoucí osoba. Pokud se nerozhodnete přímo pro bezpečnostní kamerový systém, ještě více doporučujeme videoverifikaci, tj. použití pohybových detektorů s integrovanou kamerou. Ty při poplachu vytvoří sekvenci snímků a pošlou vám ji do mobilní aplikace. Díky tomu můžete opět snadno vyloučit falešný poplach, a i snáze identifikovat případného pachatele.
  • Nezapomeňte na okna a dveře – jak už jsme uvedli výše, většina pachatelů vniká do chat okny. Bezpečnostní systém chaty by tak měl obsahovat kromě pohybových detektorů i magnetická čidla na oknech a dveřích, případně detektory tříštění skla.
  • Ideální je kombinace bezpečnostního systému a kamerového bezpečnostního systému – klasický bezpečnostní systém (který využívá pohybová a magnetická či zvuková čidla, viz výše), díky chytrým kamerám zase získáte možnost se do své chaty kdykoliv podívat – tedy za předpokladu internetového připojení. Bezpečnostní kamerový systém, resp. chytré kamery navíc zvládnou totéž, co pohybová čidla, a ještě mnohem více: nahrávání zvuku, detekci obličeje, pohybu a osob, noční vidění nebo duální přísvit. Pokud chcete mít skutečně kvalitní obraz s více detaily, doporučujeme vám volit kamery s rozlišením 5 Mpx a více.  
  • Zvažte připojení k pultu centrální ochrany (PCO) – jde sice o dražší řešení, ale na druhou stranu eliminujete diskutabilní přínos sirény, kterou v chatových osadách nemusí mimo sezonu nikdo slyšet. Získáte nepřetržitý monitoring a možnost vyslání hlídky bezpečnostní agentury do vaší chaty v případě vyhlášení poplachu; bezpečnostní agentura může také kontaktovat složky IZS.
  • Používejte silné kódy – nepoužívejte „banální“ kódy jako 1234 nebo další číselné kombinace, které jsou buď obecně známé, nebo si je mohou pachatelé snadno dohledat.

Tip: Přečtěte si více o tom, jak na ochranu majetku a zabezpečení domácnosti.

Stupeň zabezpečení samozřejmě záleží na vašem rozpočtu a hodnotě majetku, který chcete střežit – ale i na tom, jak často chatu navštěvujete a zda jsou v okolí trvale obývané objekty. Rozhodně zvažte opatření, která kromě času (téměř) nic nestojí. Sázkou na jistotu je potom kamerový bezpečnostní systém nebo alarm s videoverifikací, díky které se i na dálku snadno přesvědčíte, zda systém hlásí falešný poplach nebo máte na chatě nezvanou návštěvu.

 

Rádi vám pomůžeme

Komplexní ochrana majetku a zabezpečení chaty vyžaduje důkladnou přípravu, plánování a použití vhodných technologií. Obraťte se na nás, rádi vám nabídneme kompletní servis od konzultace při výběru a návrhu vhodných systémů zabezpečení chaty až po vypracování projektové dokumentace.

© 1989 - 2024 ALARM ABSOLON, spol. s.r.o. Zobrazit plnou verzi

Tato webová stránka používá cookies

Na těchto stránkách fungují cookies, které naše společnosti využívají. Jednotlivé typy cookies a jejich dobu zpracování naleznete popsané níže v tabulce. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu. Pokud byste nás potřebovali ohledně výkonu vašich práv v souvislosti se zpracováním cookies kontaktovat, obraťte se prosím na společnost, jejíž stránky procházíte, nebo na našeho Pověřence pro ochranu osobních údajů. Pokud si myslíte, že s osobními údaji nenakládáme, jak bychom měli, máte možnost podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Budeme však rádi, pokud se nejdříve obrátíte přímo na nás a budeme tak moct Váš požadavek obratem vyřešit.